Familie, børn og unge
  • Få siden oplæst

Opskrivningsområde 1

Se institutioner i opskrivningsområde 1

Området omfatter distrikterne Torstorp, Selsmose, Gadehave, Borger, Mølleholm og Sengeløse.

Vuggestuer: alder 0-2 år

Firkanten
Firkanten I 1
2630 Taastrup

44 børn

tlf. 43 35 30 50
mail: Firkanten@htk.dk
Åbningstid:
6.30-17.00 (mandag - torsdag)
6.30-16.30 (fredag)

Sct. Georgsgårdens vuggestue
Lindehaven 5 
2630 Taastrup

43 børn

tlf. 43 35 31 10
mail: Georgsgaardens_vuggestue@htk.dk Åbningstid:
6.25-16.45 (mandag - torsdag)
6.25-16.40 (fredag)

Børnehaver: alder 3 år - skolestart

Budstikken
Budstikken 1-3
2630 Taastrup

42 børn

tlf. 43 35 34 20
mail: Budstikken@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.45-17.30 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-17.00 (fredag)


Kildehuset
Vejtoften 1
2630 Taastrup

80 børn

tlf. 43 35 31 50
Vejtoften@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.45 (fredag)


Magdabørnehaven
Magdavænget 2
2630 Taastrup

47 børn

tlf. 43 35 32 00
Magdaboernehaven@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.20 (fredag)

Integrerede institutioner: alder 0 år - skolestart

Bakketoppen
Gadehavegårdsvej 5
2630 Taastrup

86 børn

tlf. 43 35 32 60
mail: Bakketoppen@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.00-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.00-16.30 (fredag)


Børnehuset Blåkilde 
Blåkildevej 22
2630 Taastrup

82 børn

tlf. 43 35 30 40
mail: Boernehusetblaakilde@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.45-17.00 (mandag - fredag)


Elverhuset

Jernbane Allé 4 A + B
2630 Taastrup

107 børn

tlf. 43 35 30 70 / 43 35 31 70
mail: Elverhuset@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.45-17.15 (mandag - torsdag)
Kl. 6.45-16.45 (fredag)


Eventyrhuset
Leen G 1
2630 Taastrup

112 børn

tlf. 43 35 31 73
mail: Bolden@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - fredag)


Frøen 

Frødalen 1
2630 Taastrup

64 børn

 

tlf. 43 35 24 30
mail: Froen@htk.dk
Åbningstid:
kl. 7.00-17.00 (mandag)
kl. 6.30-17.00 (tirsdag-fredag)


Daginstitutionen Grønhøj 

Mølleholmen 1
2630 Taastrup

56 børn

tlf. 43 35 33 70
mail: Groenhoej@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.45-17.15 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-17.05 (fredag)


Hallandsparken
Hallandsparken 1
2630 Taastrup

45 børn

tlf. 43 35 34 50
mail: Hallandsparken@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.20 (fredag)


Junglehuset
Leen F 1
2630 Taastrup

127 børn

tlf. 43 35 31 14
mail: Junglehuset@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.00-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.00-16.30 (fredag)

Kastanjely
Ahornvej 1
2630 Taastrup

62 børn

tlf. 43 35 34 03
mail: Kastanjely@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.00-17.00 (mandag-torsdag)
Kl. 6.30-16.30 (fredag)


Klatretræet
Gyvelhaven 2
2630 Taastrup

109 børn

tlf. 43 35 33 40
mail: Noerreby@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.10-17.00 (mandag - fredag)

   

Kogletræet

Sankt Bendts Allé 6
2630 Taastrup

82 børn

tlf. 43 35 34 00
mail: Troldebo@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.40-17.00 (mandag - fredag)


Lindetræet
Lindehaven 3

2630 Tåstrup

104 børn

tlf. 43 35 31 40
mail:detgroenneomraade@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.15-16.50 (mandag - fredag)


Lunden
Gadehavegårdsvej 1 D
2630 Taastrup

64 børn

tlf. 43 35 33 42
mail:  detgroenneomraade@htkdk

Åbningstid:
Kl. 7.00-17.30 (mandag - torsdag)
Kl. 7.00-17.00 (fredag)


Mariehønen
Marievej 2
2630 Taastrup

45 børn

tlf. 43 35 33 00
mail: Mariehoenen@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.45-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.30 (fredag)


Minigiro
Girostrøget 1
0800 Høje Taastrup

59 børn

tlf. 43 35 34 75
mail: Minigiro@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 5.45-20.15 (mandag - torsdag)
Kl. 5.45-20.05 (fredag)

MiniGiro er forbeholdt børn, hvis begge forældre har en arbejdstid ud over andre institutioners åbnings-/lukketid.


Nøddekrattet
Sønderby Torv 29
2630 Taastrup

62 børn

tlf. 43 35 32 35
mail: Oasen@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - fredag)


Parkhaven
Parkvej 133
2630 Taastrup

45 børn

tlf. 43 35 33 00
mail: Parkhaven@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.00-17.15 (mandag - torsdag)
Kl. 6.00-17.00 (fredag)


Sengeløse Børnehave
Kirkestien 2
2630 Taastrup

65 børn

tlf. 43 35 32 05
mail: Sengeloese_boernehave@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.15-17.05 (mandag - onsdag samt fredag)
Kl. 6.15-17.15 (torsdag)


Solsikken/Taastrupdal
Taastrupgårdsvej 7 A
2630 Taastrup

109 børn

tlf. 43 35 30 91
mail: Solsikken@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.15 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.30 (fredag)


Stjernehuset
Rugvænget 24-26
2630 Taastrup

88 børn

tlf. 43 35 34 63
mail: Stjernehuset@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.20-17.00 (mandag - torsdag)

Kl. 6.20-16.30 (fredag)


Taastruphøj
Taastrupgårdsvej 7 D
2630 Taastrup

50 børn

tlf. 43 35 33 64
mail: Taastruphoej@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-16.45 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.30 (fredag)

Taastrupvang
Selsmosestræde 4
2630 Taastrup

48 børn

tlf. 43 35 32 42
mail: Taastrupvang@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - fredag)


Æblehaven
Vesterby Alle 17
2630 Taastrup

124 børn

tlf. 43 35 32 10
mail: Ny_Vesterby@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - fredag)


Åen
Spangåvej 10 - 12
Sengeløse
2630 Taastrup

101 børn

tlf. 43 35 32 80 og 43 35 32 90
mail: Aaen@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.30 (mandag – fredag)

Opdateret 12. december 2016

Ansvar for denne side

Institutions- og Skolecenter

T: 43 59 10 00