Familie, børn og unge
  • Få siden oplæst

Opskrivningsområde 2

Området omfatter distrikterne Hedehusene, Charlotteager, Reerslev og Fløng.

Vuggestuer: alder 0-2 år

Refsmosegård
Møllevej 10
2640 Hedehusene

31 børn

tlf. 43 35 31 00
mail: Refmosegaard_vuggestue@htk.dk Åbningstid:
Kl. 6.25-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.30 (fredag)

Børnehave: alder 3 år - skolestart

Korshavegård

Magnoliavej 5
2640 Hedehusene

42 børn

tlf. 43 35 31 80
mail: Korshavegaard_boernehave@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.00-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.10 -16.30 (fredag)

Refmosegård børnehus
Møllevej 10
2640 Hedehusene

52 børn

tlf. 43 35 31 92
mail: Refmosegaard_boernehave@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.00-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.10 -16.30 (fredag)

Integrerede institutioner: alder 0 år - skolestart

 Børnehuset ABC

Charlottegårdsvej 3 B
2640 Hedehusene

92 børn

tlf. 43 35 33 13
mail: BoernehusetABC@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.00-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.00-16.30 (fredag)

Børnehuset Brøndvej
Brøndvej 5
2640 Hedehusene

109 børn

tlf. 43 35 32 20
mail: Broendvej@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - torsdag)

Kl. 6.30-16.45 (fredag)

Børnehuset Universet
Bomager 16
2640 Hedehusene

96 børn

tlf. 43 35 34 30 mail: Boernehusetuniverset@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.00-16.45 (mandag-fredag)

Børnehuset Flinteby
Stenalderen 30
2640 Hedehusene

54 børn

tlf. 43 35 34 11
mail: Flinteby@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.30 (fredag)


Lyngen
Fløng Byvej 15
2640 Hedehusene

66 børn

tlf. 43 35 32 70
mail: Lyngen@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.45-17.00 (mandag - fredag)


Lærken
Tingstedvej 33
2640 Hedehusene

61 børn

tlf. 43 35 32 50
mail: Laerken@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.15 (mandag)
Kl. 6.45-17.15 (tirsdag - fredag)


Minigiro 
Girostrøget 1
0800 Høje Taastrup

59 børn

tlf. 43 35 34 75
mail: Minigiro@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 5.45-20.15 (mandag - torsdag)
Kl. 5.45-20.05 (fredag)
MiniGiro er forbeholdt alle børn i kommunen, hvis forældre har en arbejdstid ud over andre institutioners åbnings-/lukketid.

Solhøj

Charlotteager 226
2640 Hedehusene

60 børn

tlf. 43 35 34 40
mail: Solhoej@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.25-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.25-16.45 (fredag)


Stenbuen
Brandvænget 9
2640 Hedehusene

53 børn

tlf. 43 35 36 90
mail: Stenbuen@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.30-17.00 (mandag - torsdag)
Kl. 6.30-16.30 (fredag)


Stenmøllen
Stenmøllen 54
2640 Hedehusene

61 børn

tlf. 43 35 34 70
mail: Stenmoellen@htk.dk
Åbningstid:
Kl. 6.15-17.00 (mandag - fredag)
Opdateret 29. maj 2017

Ansvar for denne side

Institutions- og Skolecenter

T: 43 59 10 00