Familie, børn og unge
  • Få siden oplæst

Oversigt over skoler

Herunder finder du en oversigt med skolernes kontaktoplysninger og nederst et kort med deres placering.

Bemærk venligst, at post til skolerne skal sendes direkte til skolernes adresser.

Find ud af hvilken skole hører til din bopælsadresse: Oversigt over skoledistrikter 

Skriv din bopælsadresse i søgefeltet øverst midt for - klik derefter på 'Enter'. Kortet kan gøres større eller mindre ved hjælp af zoom-knappen øverst til venstre i billedet.

Borgerskolen

 

Magdavænget 4, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 21 60

 

E-mail: Borgerskolen@htk.dk

 

Hjemmeside: www.borgerskolen.skoleintra.dk

 

EAN: 5790000400300

 

Charlotteskolen

 

Charlottegårdsvej 1, 2640 Hedehusene

 

Telefon: 43 35 23 40
E-mail: Charlotteskolen@htk.dk

 

Hjemmeside: www.charlotte-skolen.skoleintra.dk

 

EAN: 5790000400539

 

Fløng Skole

 

Fløng Byvej 24, 2640 Hedehusene

 

Telefon: 43 35 22 50
E-mail: Floengskole@htk.dk

 

Hjemmeside: www.floengskole.skoleintra.dk 

 

EAN: 5790000400508

 

Gadehaveskolen

 

Gadehavegårdsvej 1, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 22 70
E-mail: Gadehaveskolen@htk.dk

 

Hjemmeside: www.gadehaveskolen.dk  

 

EAN: 5790000400515

 

Hedehusene Skole

 

Græshøjvej 4, 2640 Hedehusene

 

Telefon: 43 35 21 40
E-mail: Hedehuseneskole@htk.dk

 

Hjemmeside: www.hedehusene.skoleintra.dk 

 

EAN: 5790000400461

 

Mølleholmskolen

 

Mølleholmen 20, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 23 00
E-mail: moelleholmskolen@htk.dk

 

Hjemmeside: www.moelleholmskolen.skoleintra.dk 

 

EAN: 5790000398355

 

Heltidstilbuddet

 

Mølleholmen 20, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 23 00 

E-mail: moelleholmskolen@htk.dk

Att: Heltidstilbuddet

 

EAN: 5798008904332

 

Reerslev Skole

 

Tingstedvej 40, 2640 Hedehusene

 

Telefon: 43 35 22 40
E-mail: Reerslevskole@htk.dk

 

Hjemmeside: www.reerslev.skoleintra.dk 

 

EAN: 5790000400492

 

Selsmoseskolen

 

Taastrupgårdsvej 3, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 22 22

 

E-mail: Selsmoseskolen@htk.dk

 

Hjemmeside: http://www.selsmoseskolen.skoleintra.dk/   

 

EAN: 5790000400485

 

Sengeløse Skole

 

Spangåvej 10, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 23 20

 

E-mail: Sglskole@htk.dk

 

Hjemmeside: http://www.sengeloese.skoleintra.dk

 

EAN: 5790000400317

 

Torstorp Skole

 

Torstorpvej 1, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 23 70

 

E-mail: Torstorpskole@htk.dk

 

Hjemmeside: www.torstorpskole.skoleintra.dk

 

EAN: 5790000400324

 

Linie 10

 

Parkvej 76, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 38 80

 

E-mail: Linie10@htk.dk

 

Hjemmeside: http://www.linie10.dk

 

EAN: 5790001123277

 

Taastrup Ungdomsskole

 

Taastrupgårdsvej 12, 2630 Taastrup

 

Telefon: 43 35 28 10

 

E-mail: T-Ungdomsskole@htk.dk

 

Hjemmeside: www.tusk.skoleintra.dk  

 

EAN: 5790000401031

Privat skoler

Sankt Pauls Skole

Frøgård Alle 8

43 52 19 29 

Taastrup Real Skole

Elme Alle 21

43 99 02 27

Vestegnens Privatskole

Kirkevej 4

43 32 44 00

Høje-Taastrup Privatskole

Erik Husfeldtsvej 2A

69 14 94 14

 

 

Opdateret 31. maj 2017

Ansvar for denne side

Institutions- og Skolecenter

T: 43 59 10 00