Se det nyvalgte byråd

Her kan du se, hvem der er valgt ind i Høje-Taastrup Kommunes byråd 2022-2025. Det nye byråd tiltræder 1. januar 2022.

Fællesbillede af det nye byråd

Det nye byråd 2022-2025

1. Michael Ziegler, Taastrup – C, Kons
2. Peter Faarbæk, Taastrup – A, Soc Dem
3. Kurt Scheelsbeck, Hedehusene – C, Kons
4. Anne Mette Bak, Taastrup – A, Soc Dem
5. Merete Scheelsbeck, Taastrup – C, Kons
6. Turan Akbulut, Hedehusene – C, Kons
7. Hugo Hammel, Sengeløse – A, Soc Dem
8. Toke Elling, Taastrup – C, Kons
9. Thomas Bak, Taastrup – A, Soc Dem
10. Marjan Ganjjou, Taastrup – C, Kons
11. Emil Viskum, Taastrup – Ø, Enhedsl
12. Maj-Britt Hartvig, Torstorp – C, Kons
13. Mikael Emanuel, Taastrup – C, Kons
14. Sabah Abid, Taastrup – A, Soc Dem
15. Esat Sentürk – B, Rad V
16. Henrik Torning, Sengeløse – C, Kons
17. Øzdes Durukan, Taastrup – F, SF
18. Jeanette Ingemann, Fløng – C, Kons
19. Lars Prier, Taastrup – O, DF
20. Nina Strøm Tønnes, Hedehusene – A, Soc Dem
21. Melis Aydin, Taastrup – C, Kons

Se fakta om kommunalvalget i Høje-Taastrup Kommune på KMD's hjemmeside.

Fordeling af poster i det nye byråd 2022-2025

Borgmester: Michael Ziegler C
1. viceborgmester Esat Sentürk B
2. viceborgmester Peter Faarbæk

Fordeling af stående udvalg 2022-2025

Økonomiudvalget

Peter Faarbæk A
Esat Sentürk B
Michael Ziegler C - Formand
Merete Scheelsbeck C
Toke Elling C
Henrik Torning C
Øzdes Durukan F
Lars Prier O
Emil Viskum Ø

Institutions- og Skoleudvalget

Anne Mette Bak A
Sabah Abid A
Esat Sentürk B
Kurt Scheelsbeck C - Formand
Marjan Ganjjou C
Toke Elling C
Merete Scheelsbeck C
Jeanette Ingemann C
Emil Viskum Ø - Næstformand

Fritid- og Kulturudvalget

Thomas Bak A
Anne Mette Bak A
Nina Strøm Tønnes A
Merete Scheelsbeck C - Formand
Toke Elling C - Næstformand
Melis Aydin C
Lars Prier O

Plan- og Miljøudvalget

Hugo Hammel A
Peter Faarbæk A
Turan Akbulut C - Formand
Kurt Scheelsbeck C
Maj-Britt Hartvig C
Henrik Torning C
Øzdes Durukan F - Næstformand

Teknisk Udvalg

Hugo Hammel A
Thomas Bak A
Henrik Torning C - Næstformand
Marjan Ganjjou C
Mikael Emanuel C
Melis Aydin C
Lars Prier O – Formand

Arbejdsmarkedsudvalget

Sabah Abid A
Thomas Bak A
Peter Faarbæk A - Næstformand
Marjan Ganjjou C - Formand
Kurt Scheelsbeck C
Turan Akbulut C
Melis Aydin C

Ældre- og Sundhedsudvalget

Nina Strøm Tønnes A
Anne Mette Bak A
Øzdes Durukan F
Jeanette Ingemann C - Formand
Mikael Emanuel C - Næstformand
Turan Akbulut C
Maj-Britt Hartvig C

Socialudvalget

Sabah Abid A
Nina Strøm Tønnes A
Esat Sentürk B - Formand
Maj-Britt Hartvig C - Næstformand
Mikael Emanuel C
Jeanette Ingemann C
Emil Viskum Ø

Publiceret: 02. december 2021

Skrevet af: Byrådscentret