Byråd, udvalg og råd
  • Få siden oplæst

Byrådsmedlemmer

Byrådet består af 21 medlemmer fra forskellige partier. Byrådet er på valg hvert fjerde år.

Det er kun borgmesteren, der arbejder fuld tid med det kommunale arbejde. Alle øvrige medlemmer af Byrådet fortsætter med deres almindelige arbejde ved siden af arbejdet i Byrådet.

Høje-Taastrup Kommunes Byråd for perioden 1. januar 2018 - 31. december 2021.

Billederne kan downloades fra presserummet

 Michael Ziegler, borgmester i Høje-Taastrup Kommune

Michael Ziegler

Borgmester  Det konservative Folkeparti (C)


Udvalgsposter i politiske udvalg:

Økonomiudvalget, formand

Se øvrige udvalgsposter

Se kontaktoplysninger



 Lars Prier, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune  Lars Prier
 1. viceborgmester
 Dansk Folkeparti (O) 

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 
Teknisk Udvalg, formand
 Økonomiudvalget, medlem
 Fritid- og Kulturudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Merete Scheelsbeck, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune  Merete Scheelsbeck

 2. viceborgmester
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:

 Fritid- og Kulturudvalget, formand
 Økonomiudvalget, medlem
 Socialudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Toke Elling, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Toke Elling
 
Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:

 Økonomiudvalget, medlem 
 Institutions- og Skoleudvalget, næstformand
 Teknisk Udvalg, medlem
 
 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Marjan Ganjjou, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Marjan Ganjjou
 
Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:

 Fritid- og Kulturudvalget, næstformand
 Socialudvalget, medlem
 Ældre- og Sundhedsudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Jeanette Ingemann, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Jeanette Ingemann
 Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:

 Socialudvalget, næstformand
 Institutions- og Skoleudvalget, medlem
 Ældre- og Sundhedsudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Helle Koch, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Helle Koch
 Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:

 Ældre- og Sundhedsudvalget, formand
 Teknisk Udvalg, medlem
  Institutions- og Skoleudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Turan Akulut, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Turan Akbulut
 Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:

 Plan- og Miljøudvalget, medlem
 Institutions- og Skoleudvalget, medlem
 Arbejdsmarkedsudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Steffen Mølgaard, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Steffen Mølgaard Jensen
 
Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:

 Arbejdsmarkedsudvalget, formand
 Socialudvalget, medlem
 Plan- og Miljøudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Henrik Torning, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Henrik Torning
 
Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Økonomiudvalget, medlem
 Teknisk Udvalg, næstformand
 Arbejdsmarkedsudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Kurt Scheelsbeck, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Kurt Scheelsbeck
 
Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Institutions- og Skoleudvalget, formand
 Plan- og Miljøudvalget, medlem
 Arbejdsmarkedsudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Birgitte Skovbæk Johansen, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Birgitte Skovbæk Johansen
 Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Plan- og Miljøudvalget, næstformand
 Fritid- og Kulturudvalget, medlem
Ældre- og Sundhedsudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Betina Liv Moe, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Betina Liv Moe
 Byrådsmedlem
 Det konservative Folkeparti (C)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Ældre- og Sundhedsudvalget, næstformand
 Fritid- og Kulturudvalget, medlem
 Arbejdsmarkedsudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 East Sentiik, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Esat Sentürk
 Byrådsmedlem
 Radikale Venstre (B)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Økonomiudvalget, medlem
 Socialudvalget, formand 
Institutions- og Skoleudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Omar Ayub, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Omer Ayub
 Byrådsmedlem
 Lokallisten (L)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Teknisk Udvalg,  medlem
 Plan- og Miljøudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Peter Faarbæk, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Peter H. Faarbæk
 Byrådsmedlem
 Socialdemokraterne (A)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Plan- og Miljøudvalget, Formand
 Økonomiudvalget, Medlem
 Ældre- og Sundhedsudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Thomas Bak, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Thomas Bak
 Byrådsmedlem
 Socialdemokraterne (A)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
  Økonomiudvalget, medlem
  Institutions- og Skoleudvalget, medlem
 Teknisk Udvalg, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Anne Mette Bak, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Anne Mette Bak
 Byrådsmedlem
 Socialdemokraterne (A)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Fritid- og Kulturudvalget, medlem
 Ældre- og Sundhedsudvalget, medlem
 Institutions- og Skoleudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Hugo Hammel, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Hugo Hammel
 Byrådsmedlem
 Socialdemokraterne (A)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Arbejdsmarkedsudvalget, næstformand
 Teknisk Udvalg, medlem
 Plan- og Miljøudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Sabah Abida, byrådsmedlem i Høje-Taastrup Kommune

 Sabah Abid
 Byrådsmedlem
 Socialdemokraterne (A)

 Udvalgsposter i politiske udvalg:
 Arbejdsmarkedsudvalget, medlem
 Socialudvalget, medlem
 Fritid- og Kulturudvalget, medlem

 Se øvrige udvalgsposter

 Se kontaktoplysninger


 Emil Viskum

 Emil Viskum
 
Byrådsmedlem
 Enhedslisten (Ø)

  Udvalgsposter i politiske udvalg:
 
Økonomiudvalget, medlem
  Socialudvalget, medlem
  Institutions- og Skoleudvalget, medlem

  Se øvrige udvalgsposter

  Se kontaktoplysninger

Opdateret 11. december 2018

Ansvar for denne side

Byrådscenter

T: 43 59 10 00