---
title: "Motion for mænd - Fra 40+ år"
description: "Dette hold er tilsigtet mænd m/k i deres næstbedste alder, som ønsker at gøre krop og sjæl en god gerning"
date: "2026-09-11"
created: "2026-09-11"
---

[Hjem](https://www.htk.dk/)

                    [Fritid og udeliv](https://www.htk.dk/fritid-og-udeliv)

                    [Aktiv fritid](https://www.htk.dk/fritid-og-udeliv/aktiv-fritid)

                    [Kom og vær med](https://www.htk.dk/fritid-og-udeliv/aktiv-fritid/kom-og-vaer-med)

                [Motion for mænd - Fra 40+ år](https://www.htk.dk/fritid-og-udeliv/aktiv-fritid/kom-og-vaer-med/motion-for-maend-fra-40-aar)

# Motion for mænd - Fra 40+ år

Dette hold er tilsigtet mænd m/k i deres næstbedste alder, som ønsker at gøre krop og sjæl en god gerning

Motion for mænd

Fra 40+ år

Dette hold er tilsigtet mænd m/k i deres næstbedste alder, som ønsker at gøre krop og sjæl en god gerning, uden der behøver at gå konkurrence i det. Det kan også være holdet for dig, som har brug for at komme i gang igen efter en skade eller sygdom.

Udgangspunktet er en solid opvarmning for hele kroppen samt styrke og stræk for de store muskelgrupper.

Her er ingen dans eller gymnastiske serier, kun motion og sjovt samvær.

Vi slutter træningen af med boldspil, fx indendørs fodbold, hockey, volley eller andre lege/spil ud fra hvad humøret og kroppen holder til.

**Sted:** Torstorp skole, Torstorpvej 1, 2630 Høje Taastrup

**Tidspunkt:** onsdag kl. 19:00 – 20:00

**Kontakt:** Søren Forsmann, mail: info@tgf.dk

Du kan finde mere information om holdet på [Taastrup Gymnastik Forening - Forsiden](https://tgf.klub-modul.dk/default.aspx)
