---
title: "Kom til stormøde om lokalt beredskab"
description: "Hvad gør du, hvis strømmen pludselig går, mobilnettet er nede eller der opstår en krisesituation?"
date: "2026-10-12"
created: "2026-10-12"
---

[Hjem](https://www.htk.dk/)

                    [Om kommunen](https://www.htk.dk/om-kommunen)

                    [Presserum](https://www.htk.dk/om-kommunen/presserum)

                    [Nyheder](https://www.htk.dk/om-kommunen/presserum/nyheder)

                [Kom til stormøde om lokalt beredskab](https://www.htk.dk/om-kommunen/presserum/nyheder/kom-til-stormoede-om-lokalt-beredskab)

# Kom til stormøde om lokalt beredskab

Hvad gør du, hvis strømmen pludselig går, mobilnettet er nede eller der opstår en krisesituation?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, mobilnettet er nede, eller en anden krisesituation rammer? Og hvordan kan I i jeres boligområde, forening eller lokale fællesskab hjælpe hinanden?

Det sætter Høje-Taastrup Kommune og Beredskabsforbundet fokus på ved to kommende stormøder om lokalt beredskab. Her kan borgere, foreninger og lokale fællesskaber få viden og konkrete idéer til at stå stærkere sammen, hvis en krise rammer.

På møderne kan deltagerne høre oplæg fra blandt andre Beredskabsforbundet, Redningsberedskabet 4K og lokale politikere. Der bliver også mulighed for at stille spørgsmål til frivillige og eksperter, opleve en brandbil og prøve et escape room om beredskab og krisehåndtering.

Målet er at inspirere til, hvordan vi kan hjælpe hinanden lokalt under en krise, herunder hvem der kan hjælpe med hvad, og hvem der kan have brug for ekstra hjælp. Kom og få inspiration, udveksl erfaringer og få idéer til at styrke beredskabet i jeres lokalområde.

Der afholdes to stormøder:

**Hedehusene**

Mandag den 9. november 2026 kl. 16.30-18.30
 Læringshuset, Skolebakke 1

[Tilmeld dig stormødet i Hedehusene her](https://place2book.com/da/sw2/sales/62jy94fzax "Tilmeld dig stormødet i Hedehusene her")

**Taastrup**

Søndag den 15. november 2026 kl. 13.00-15.00
 Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75

[Tilmeld dig stormødet i Taastrup her](https://place2book.com/da/sw2/sales/ogzjie07hk "Tilmeld dig stormødet i Taastrup her")

Tilmelding er nødvendig og skal ske senest den 6. november.

*Der vil være kaffe og kage til arrangementerne.*
